Pro mě je Ríša největší z jogínů

Pro mě je Ríša největší z jogínů
Pro mě je Ríša největší z jogínů

Terezka Groesslová je spolumajitelkou studia Yoga&Art na pražském Břevnově. Je také maminkou sedmi měsíčního Ríši. Jsme kamarádky, loni mi dala příležitost vést lekce v jejím studiu, předala mi také svoji skupinku těhotných maminek, které si každý pátek chodí do Yoga&Art napravit bolavá záda a zklidnit se. Kdo Terezku zná, tak ví, jaká je to éterická víla s duší ďáblíka. Alespoň na mě tak působí :-) . Náš rozhovor vznikal po emailu, protože jsme od sebe přes tisíc kilometrů daleko. Ale stála jsem o něj. Zajímá mě totiž, jaké je to mít své studio, starat se o jeho chod, jaké je to být mámou a proč má tak ráda zrovna gravid jógu.

Terezko, jak se dnes s Ríšou máte, už je z něho taky jogín? :-)

Ríša už momentálně spinká, protože je večer, a jak ho tak pozoruji při oddychování ze spaní, má se po dalším prožitém dni na tomto světě myslím spokojeně. Je celý den dost v pohybu, jí hodně a s radostí, celkem toho napovídá, usmívá se, i zakřičet pořádně umí, když se mu něco nezdá, takže si vybírá svoji šávásanu ještě několikrát i přes den.
Pro mě je největší z jogínů, ať už jde o čistotu jeho pohybů a emocí všeho druhu, nadhled v každém jeho úsměvu, když má radost z těch nejobyčejnějších věcí okolo, chuti se učit novým věcem nebo jeho krásně uvolněný obličej, když spí a odpočívá. No a já se mám tak nějak maminkovsky. Je pravda, že co je Ríša na světě, se perimetr mého zájmu tak nějak zúžil na mateřství. Na Ríšu jsme se s manželem moc těšili, čas utíká rychle, tak se snažím si užívat každý okamžik s ním, jak jen to jde.

Terezka s Týnkou

Vašemu studiu, které vlastníš společně s Týnkou Žabžovou, jsou dva roky, jak se Yoga&Art daří? 

Snažily jsme se vybudovat místo, kam se budou lidé rádi vracet, kde jim bude dobře, kde si odpočinou, načerpají energii a budou odcházet s dobrým pocitem na těle i na duši. A to se zdá naplnilo. Máme báječné lektory, pro které se stalo naše malé studio srdeční záležitostí a to je pro mě moc důležité. Učí u nás rádi, to je fajn. Náš projekt považuji za velmi úpěšný, přestože jeho původní záběr byl lehce odlišný. Co mi uplynulé roky daly? Velkou zkušenost a radost. Zkušenost v tom, že někdy člověk musí jemně kormidlovat, když to nečeká a přijdou rozbouřené vody, a naopak kormidlo úplně pustit tehdy, kdy měl v plánu mít trasu plně pod kontrolou. Zkušenost takovou, že někdy je lepší ponechat věci plynout bez urputné snahy a věřit více svojí intuici a méně tabulkám. Mít dobrý pocit z malých dílčích krůčků vpřed. Výsledná radost pak právě přichází v podobě malých detailů, které pak poskládají mozaiku úplného naplnění a štěstí.

Jógová studia rostou v hlavním městě, a nejen zde, jako houby po dešti. Souvisí to s tím, že se čím dál více lidí obrací na jógu jako na pomocníka, který je přivede k určité spiritualitě, k sobě. Hodně lidí prochází lektorskými kurzy. Na to, jak jsme malá země, tak to tady máme, myslím si, docela dobře „rozjeté“. Jak to vnímáš ty?

Já jsem ráda, že si jóga nachází cestu k širší veřejnosti. Je úplně jedno, jak kdo jógu vnímá – jestli čistě jako tělesné cvičení k udržení se fit, výhradně meditační prostředek nebo kombinaci všeho dalšího, co k ní patří. Důležitým poselstvím jógy je, že nás učí pracovat s uvědoměním si sebe sama a na druhou stranu o spoustě věcí nepřemýšlet tolik, nebrat se tak vážně. Najít balanc mezi těmito dvěma póly, mezi lhostejností a sveřepostí, ať už na podložce nebo mimo ni. Z vlastní zkušenosti vím, že ne každý, kdo projde lektorským kurzem, posléze jógu vyučuje, z našeho učitelského kurzu učí aktuálně zhruba polovina absolventů. A právě i to je jóga.

Jaká byla tvoje cesta k józe ..

Poprvé na lekci jógy jsem zavítala se svým manželem, tehdy ještě přítelem, který „to chtěl zkusit“. Oba nás myslím odjakživa fascinovaly východní filosofie a kuchyně. Strašně to bolelo! Brrr, ještě teď si vzpomínám, jak moje tehdy kariérou rozsezené tělo protestovalo a naříkalo při každé pozici, pokud se tak dalo nazvat to, co jsem zkoušela na podložce předvést. Sedět rovně byla bolest, nedej bože s nataženýma nohama před sebou. Ležet na zádech, v klidu dýchat a mít zavřené oči, proboha jak a proč? Bolest (ale spíše úleva, teď už vím) ke mně přišla asi největší právě na samém konci, kdy jsem se přistihla, jak mi při závěrečné šávásaně tečou po tvářích slzy. Cítila jem se zmateně, trapně a zařekla jsem se, že už nikdy více! :-) . No vydrželo mi to asi půl roku. Pak jsem začala navštěvovat různé lekce a nejlépe mi sedly hodiny Martiny Procházkové a Veroniky Carman. Moje zdravotní problémy způsobené několikaletým permanentním stresem v profesi burzovní makléřky vyvrcholily jednoho dne do vážnější podoby a já už v tu chvíli věděla, že takhle nemůžu dál. Že chci mít zdravé tělo, být veselá, že to je moje podstata, že chci mít děti, se kterými budu sdílet jejich dětství. No a pak to šlo ráz naráz. Skončila jsem v zaměstnání, odjela do Indie s Marti Procházkovou a postupně jsem před dvěma lety prošla teacher trainingem s Davidem a Toddem u South Boston Yoga, otevřela studio a… každý den je nanovo a mám neustále pocit, že jsem na startovní lajně. Největší inspirací při vedení lekcí a samostatné praxi se mi postupem času stala Lucie Königová.

Jednou jsi mi říkala, že nejlépe se cítíš, když vedeš lekce těhotenské jógy ..

Lekce gravidjógy patří k mým oblíbeným od samého začátku, to ano, ještě než jsem se sama stala maminkou. A proč, to je otázka, na kterou neznám přesnou odpověď se obávám. Těhotenství vnímám jako období jemnosti k sobě samé, oddanosti tomu stavu, soustředění se na tlukot ve svém hrudním koši i ten druhý, rychlejší tlukot srdce dítěte, které žena v sobě hýčká. Je to taková ženská, „holčiččí“ záležitost. Nepřenosná. Unikátní. Tak možná proto. Jedno ale vím jistě – ve chvíli, kdy jsem byla sama těhotná, jsem zcela „překopala“ styl a cviky lekcí těhotenské jógy! Zpomalila jsem, zjemnila, začala se více soustředit na dechové techniky a ještě více si oblíbila pomůcky pro stabilizaci pozic tak, aby si je užila maminka v jakémkoli stádiu těhotenství.

 

Blíží se léto, co plánujete ve studiu, co ty osobně?

Studio bude mít před sebou omezenější prázdninový provoz stejně jako loni, čehož využiju a chystám se na menší revizi studia, aby bylo do nové sezóny vše nachystané a voňavé. Budu připravovat podzimní kurzy a víkendové semináře s našimi lektory. Já osobně budu trávit léto s rodinou na chalupě v horách, chystáme se taky Ríšovi ukázat moře a jinak budeme užívat léta hlavně v přírodě, jak jen to půjde.

Více o Terezce na www.yoga-art.cz a www.yogatime.cz 

About Veselý jogín

Jóga je cesta. Je to život se všemi dobrými i zlými zkušenostmi. Člověka posiluje, zklidňuje a utváří. Je to směs individuálních pocitů, spojených s uvolněnou myslí a tělem. Mé okouzlení trvá už několik let, lekce neberu jako hodinou záležitost, ale jako každodenní součást, ovlivňující chování mé i jiných. Je mi potěšením předávat kouzlo jógy dál, je to můj splněný sen. jdu po cestě a snažím se poznávat život a i skrze dech a ásany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>