S jógou se mi změnilo tělo, přemýšlení a přístup ke všemu, co je

S jógou se mi změnilo tělo, přemýšlení a přístup ke všemu, co je

Vašek Krejčík je u nás jedním z největších propagátorů powerjógy. Provozuje v Praze dvě studia a jógovou školu s pobočkou i na Slovensku. Do jeho studií chodí lidé načerpat novou sílu, zklidnit mysl a posílit celé tělo.Znám ho necelé dva roky, stali se z nás – troufnu si říct – kamarádi. Vašek hodně ovlivnil mou jógovou praxi, nejen skrze fyzické cvičení, ale obohatil mě i lidsky. Kde čerpá energii, kterou předává dál, na to jsem ze zeptala a pro Vás zaznamenala.

Vašku, máš energie na rozdávání, tak jak to je, co Ti dobíjí baterky?


V.K.: Dříve jsem si myslel, že baterky máme nevyčerpatelné, než se jednou vybily! V této souvislosti jsem změnil celý svůj život a šel novou cestou. To, že jsem nalezl svou cestu mi přináší energii. To, že můžu lidem ukazovat to, co mám rád, cvičit s nimi, pracovat na jejich změně životního stylu a žít svým koníčkem…powerjógou, to mě dodává sil. Ale život musí mít i stránku, kdy děláte zcela něco jiného. A tak můj domov, Aki (můj lovecký pes), cestování a učení se, to jsou pro mě ty energetické vzpruhy, které mi umožňují energii dávat. Taková večeře doma, pěkný film, cvičení powerjógy (já si jdu rád zacvičit na někoho jiného) nebo procházka v lese s Akim, to je má energie.

Ke cvičení jógy jsi se dostal po velmi úspěšné aktivní kariéře profesionálního sportovce, jaká byla ta cesta? 

V.K.: Sportovní kariéra, to je silné slovo. Prostě jsem byl na správném místě, využil jsem toho a nebál se jít za svým! A…nebojím se ani teď! Vždy jsem měl rád pohyb a tak přes závody v atletice, vystoupení s tanečním souborem v Chrudimi, mistrovský titul ve sportovním aerobiku a následně ve fitness týmech na mistrovství světa jsem mohl žít (i finančně) z mého koníčka. To byl úžasný start, když jsem vyhrál MČR ve sportovním aerobiku v roce devadesát tři. To mě odstartovalo a pomohlo jít za tím, co chci. Řízení prvních mega fitness center v Praze v té době byla zajímavá a náročná práce. Hodně mě naučila a pomohla mi také postavit se na vlastní nohy. Před 10 lety jsem otevřel své první Energy Studio, vydal knížku powerjógy a natočil první VHS. Poznal jsem prima lidi, se kterými jsem dodnes (moc jim děkuji). Powerjóga, z hlediska fyzického, mi otevřela cestu k sebepoznání a mé vnitřní síle. Postupným ohýbáním těla se tělo proměňovalo a mysl byla více receptivnější a také byl uvnitř mě větší klid. Postupná transformace powerjógou, jako dynamickým pohybem (ne rychlým), nastala, aniž jsem to čekal. S jógou se mi změnilo tělo, přemýšlení a přístup ke všemu, co je. Od fyzična prošla do hloubky duše a nevím, jestli to mohu nazývat duchovnem, ale vytvořila mi cestu pro víru. Víru v sebe sama, v to, že mohu, když chci! Víru v něco, co nás přesahuje, ale my z toho čerpáme. Nepotřebuji to pojmenovávat, protože to tak je. Powerjóga mi pomohla věřit v lidskou sounáležitost, slušnost a respektovat cestu druhých.

Jóga je jen jedna, tradiční, stařičká, ozkoušená, spirituální…dnes ji transformujeme a přidáváme slova. Tak například se cvičí acrojóga, gravidjóga, flowjóga, powerjóga, hathajóga, dancejóga…Jak se stavíš k takovému dělení?

V.K.: Liberálně a vítám každý nový směr, který pomůže přilákat lidi k aktivnímu a rozumnému pohybu. Jak píšeš, je stařičká. To stáří nese v sobě výraz úcty, ale doba je jiná, než byla dříve. Navíc žijeme jinde, než kde má jóga svou kolébku a tak si myslím, že jóga v její volnosti a moudrosti, může nabídnout i dnešnímu člověku, něco, co potřebuje. Relaxaci, uvolnění, a také sílu (fyzickou a mentální). A je-li přívlastek ke slovu jóga o tom, že pomůže objevit lidem radost, kterou jóga nabízí, tak ať vznikají nové a nové. Doba se mění a tak třeba DJ yoga v Americe láká spoustu mladých lidí, kteří cvičí jógu na hudbu a nikdo se nad tím nepozastavuje. Jen v Česku máme předsudky a neumíme se jich zbavit, neumíme dýchat…neumíme nechat volnost druhým!

Bylo těžké cvičení powerjógy dostat mezi veřejnost? Myslím, že teď už jen málo lidí nezná pojem powerjóga. Minimálně o něm slyšeli, četli v lifestylových časopisech. Byla tam někde mezera?

V.K.: Myslím, že to byl opravdu pravý čas a „díra“ v oblasti pohybu. Přišlo to neplánovitě, ale následně jsem do toho plán vnesl, abych posunul powerjógu tam, kam má jít…k lidem. Měl jsem ji vyzkoušenou na svém těle, podloženou mnoha zkušenostmi lidí ze zahraničí a tak jsem do toho šel. Často mi je vyčítáno, že powerjóga je komerční. No a co! Co není v dnešním světě komerční. Většinou toto slyším od lidí, kteří za své lekce berou tisíce korun na hodinu (to v jejich podání komerce není),  ale powerjóga je komerční. Je to tak směšné, hrát si na to, že to, za co se platí, je nekomerční. Vždycky si říkám, když toto slyším…jsme jen lidé a lidská závist je mohutná a jdu dál posílen o další zkušenost.

Pořádáš workshopy, školíš, vedeš otevřené i soukromé lekce, točíš DVD, píšeš knihy a publikuješ na svoje stránky www.vaclavkrejcik.cz a spravuješ sociální sítě.

V.K.: Musím říci, že než jsem pochopil nová média, trochu mi to trvalo. Nejsem z toho nadšený, ale je to takové, jaké to je a lidi tam často žijí. Je to reklama zadarmo. Na sociálních sítích jsem pracovně, osobní život sem dle mého názoru nepatří. Já osobně miluji psát, to je můj relax. Ruce na klávesnici, zavřené oči a píšu.

Nová kniha ti vyjde v létě, o čem bude, co reflektuje a pro koho je určena? 

V.K.: Vychází patnáctého září v den mých narozenin. Bude určená všem, kteří mají rádi powerjógu, pohodu a rádi vhodným způsobem řeší svůj život k jejich spokojenosti. Knížka, nad kterou nyní trávím každou chvíli dne a má mysl je hluboce ponořena dovnitř, bude o tom, jak zařadit powerjógu, vhodnou stravu a relaxaci do života a jak si to užívat. Napsal jsem už osm knížek. Tu, kterou nyní píšu bude o vnitřní józe, cvičebních sestavách, srdci, motivaci, zdravé stravě a především o powerjóze!

Můžeš zavzpomínat na své instruktorké začátky? Kdo ovlivnil/ovlivňuje tvou praxi?

V.K.: Můj vzor pro powerjógu je Baron Baptiste. Jeho pojetí jógy mně vyhovuje, ale sjezdil jsem moho koutů světa a cvičil a učil se u mnoha učitelů, kteří mi obohatili vše, co dělám, ale na druhou stranu nejsem vyhraněný k jednomu! Mám rád pestrost a neomezenost, mám rád jógu v její otevřené náruči a  jen jedním směrem, stylem nechci jít. Připadalo by mi, že mi kus do celku chybí. Mám rád nádech a výdech a je mi téměř jedno, jaký styl jógy to bude, když bude mít hlavu a patu. Hlavně ať mě nikdo nesvazuje, jdu svou cestou a jsem za to vděčný. Věřím, že s vděkem mohu vracet lidem radost, kterou já takto mohu čerpat.

Zdržme se rad a návodů, ale přeci jen, co by jsi vzkázal těm, kteří se s jógou teprve seznamují nebo se chystají na první lekci? Co když jim první lekce nesedne (ať už kvůli instruktorovi nebo stylu), mají to zkoušet znovu?

V.K.: Jasně. Dýchejte, cvičte a opakujte. Heslo mého nového DVD, stejně jako mého trička, které jsem si koupil na tréninku jógy. Je tam vše, co člověk, který jde na jógu, bude zažívat, co má dělat a jakým způsobem. Na začátku to chce zkoušet a mít vydrž… a …jóga nemusí zaujmout každého.Někdo je na ni připravený a tak okusí její krásu a jiný ne, a tak zkusí něco jiného. Nemusí každému sednout, a to není problém. Tak to je.

 

Více o Vaškových aktivitách na:

www.jogadnes.cz

www.energystudio.cz

About Veselý jogín

Jóga je cesta. Je to život se všemi dobrými i zlými zkušenostmi. Člověka posiluje, zklidňuje a utváří. Je to směs individuálních pocitů, spojených s uvolněnou myslí a tělem. Mé okouzlení trvá už několik let, lekce neberu jako hodinou záležitost, ale jako každodenní součást, ovlivňující chování mé i jiných. Je mi potěšením předávat kouzlo jógy dál, je to můj splněný sen. jdu po cestě a snažím se poznávat život a i skrze dech a ásany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>