Žijeme v přesoutěženém světě a není potřeba soutěžit i na lekcích

Žijeme v přesoutěženém světě a není potřeba soutěžit i na lekcích
Žijeme v přesoutěženém světě a není potřeba soutěžit i na lekcích

Představuji Vám milou a usměvavou Hanku Luhanovou. Hanka je propagátorkou dětské jógy. V jejích představách vznikla knížka Lali cvičí jógu a taky jógové karty, které se staly oblíbenou součástí zábavy nejen dětí, ale i dospělých. Z Hanky je na první pohled zřejmé, že ji práce s dětmi neuvěřitelně baví, ač sama ještě maminkou není. Držím ji palce, její předlouhý jezevčík cvičící pozici psa hlavou dolů je úžasný. Mám chuť si s ním hned zacvičit.

Hanko, proč jste se pustila do projektu vydávat publikace pro děti?

H.L.: Dlouho jsem pracovala pro různé nadnárodní firmy, předtím jsem studovala a hlídala děti ve Spojených státech. Tam jsem poznala ucelené dětské cvičící programy jako je Little gym, Gymboree aj. Když mě později práce ve firmě přestala uspokojovat, uvědomila jsem si, že to není moje cesta a že chci dělat něco svého. Jsem dost kreativní člověk na to, abych byla svázaná licencí. Takže z původního nápadu, koupit si licenci úspěšného zahraničního programu cvičení s dětmi, jsem ustoupila a sama začala vytvářet program cvičení jógy s dětmi. Vymyslela jsem si holčičku Lali a společně s ilustrátorkou Kateřinou Mesdag jsme začaly tvořit. Jakmile jsem viděla první návrhy ilustrací, věděla jsem, že je to ono. Chtěla jsem dostat dětskou jógu mezi lidi. Pro děti je to tak přirozený pohyb, rodiče se vlastně mohou učit od dětí. (smích)

Samozřejmě jsem se musela v oboru sama vzdělávat, spousty informací ohledně podnikání jsem si našla na internetu. Abych mohla cvičit s dětmi, musela jsem si udělat cvičitelské zkoušky, prošla jsem různými workshopy, tuzemské i mezinárodními. Několik týdnů jsem také strávila v indickém ašrámu.

Kdo Vám v začátcích pomáhal?

H.L.: Jsou to už téměř tři roky. Knížka Lali cvičí jógu byla vydána v roce 2011. Když nad tím tak zpětně přemýšlím, začátek byl poměrně těžký. Nikdo mi moc nevěřil, že to není jen chvilkový rozmar a že se tím jednou uživím. Já jsme ale věděla, že to zvládnu. Snažila sem se o tom nepochybovat. Ono totiž není vůbec jednoduché se najednou ocitnout z teplého, dobře placeného místečka v kanceláři někde, kde Vás nikdo něčeká s otevřenou náručí. Myslím, že jsem měla víc štěstí než rozumu.

Jak knížka vznikala?

Mám moc ráda příběhy, proto jsem si vymyslela holčičku Lali, jejího brášku Olivera a jejich pestrý svět plný fantazie, barev a zvířátek. Měla jsem poměrně přesnou představu, jak by měly ilustrace vypadat. Nejsem ale ilustrátorka, naštěstí jsem potkala skvělou Kateřinu Mesdag, maminku nyní už dvou holčiček. Chtěla jsem, aby knížky zaujaly hlavně děti a motivovaly je ke cvičení. Mile mě překvapilo, že ilustrace se líbí i dospělým. Znám i rodiče, kteří začali cvičit jógu potom, co viděli, jak to jejich děti baví a co to s nimi dělá.

Jakým způsobem vede knížka ke cvičení?

H.L.: Lali cvičí jógu je udělaná tak, aby i dítě, které neumí číst, si ji mohlo otevřít a zacvičilo si s Lali a jejími zvířecími kamarády. Není to žádná terapeutická jóga, naším cílem bylo upoutalo dětskou pozornost, aby si měly chuť zacvičit. Knížka je plná veselých básniček – což je další motivace ke cvičení, kterou si chválí hlavně paní učitelky v mateřškých školách. Dospěláci v knížce najdou přesný popis cviků. Vydali jsme i praktické Jógové karty, které mají navíc rozkreslené pozice, je v nich více cviků a mají širokou škálu použití. Dají se z nich skládat rozcvičky, povídat s nimi pohádky nebo hrát různé jógové hry. Práce s kartami je velmi intuitivní, ale pokud hledají rodiče nebo paní učitelky inspiraci ke cvičení, mohou navštívit některý z mých seminářů.

Zkoušela jste si své představy na dětech testovat, přeci jenom je to kniha pro ně a o nich?

H.L.: Lekce dětské jógy vedu nejen proto, že mě to s dětmi velmi baví, ale když vymýšlím hru, tak si to na nich samozřejmě zkouším. Občas se stane, že pokud je můj nápad úplně nenadchne, přidají k tomu něco navíc a nakonec je z toho prima zábava pro všechny – děti i mě.

Jak těžké je s dětmi na hodinách pracovat?

H.L.: Na seminářích pro cvičitele vždycky říkám, že cvičení by především mělo bavit je. Děti hned vycítí, pokud vám něco nesedí nebo nejste ve své kůži. Možná, že jsem utekla z kanceláře ke cvičení s dětmi právě proto, abych mola být sama sebou. (smích) Cvičení s dětmi vyžaduje velký výdej energie. Když vedu občas lekce s dopělými, je to pro mě neuvěřitelná relaxace. S dětmi, především předškoláky, je potřeba velmi často střídat činnosti. Oni mají spoustu energie, s kterou je třeba pracovat, ne ji potlačovat. Jóga děti učí vnímat své tělo, ale i emoce.

Je rozdíl, když cvičíte s holčičkami a chlapečky?

H.L.: Myslím si, že ve školním věku ano, u předškoláků to tolik nevnímam. Všímám si ale spíše typologie podle ajurvédy, která rozlišuje tři hlavní typy lidí. U dětí je možné určit jejich momentální stav. Někdo je spíše sedavý, jiný má v sobě více agrese, někdo je trochu “do větru” a je těžké jej zastavit. Rodiče občas přijdou na lekci a už ve dvěřích říkají, že jejich dítko rozhodně relaxovat nebude, že se možná ani vůbec nezapojí. A ono je to nakonec úplně obráceně. Možná dost věcí dětem předurčujeme my dospělí tvrzením, že něco nedokážou nebo nezvádnou. A to je velká škoda. Další známá věc je, že neklidní, nervózní a nedůslední rodiče mají velmi zřídka klidné a hodné děti.

Proč přivést dítě na jógu?

H.L.: Pro malé děti je to společenská událost, dostanou se do kolektivu podobně starých dětí a mají možnost oddělit se od maminek. Učí se poznávat a vnímat své tělo, dělat věci vědomě. A také uvědomovat si své emoce a učit se s nimi pracovat. Na prvních lekcích děti učím základní pozice. Například pozice hory, kdy děti stojí rovně a jen vnímají svůj dech a rovnováhu. Stabilita fyzická často přechází do stablity psychické a naopak. Jen pokud zvládnou základní pozice, můžeme se pustit do těžších cviků, například balančních. Na lekcích jógy s dětmi nesoutěžím. Hrajeme hry, celé je to vlastně postavené na fantazii a zábavě. Nejsem proti soutěžím jako takovým, ale jóga má vést k harmonii, žijeme v přesoutěženém světě a není potřeba soutěžit i na lekcích.

Šíříte Vaše myšlenky dál mezi dospělé?

H.L.: Společně s Olgou Tajovskou, skvělým člověkem a úžasnou cvičitelkou jógy, pořádáme semináře. Chodí na ně široké spektrum zájemců: maminky na mateřské, paní učitelky ze škol a školek, lektorky dospělácké jógy, fyzioterapeuti či psychologové. Jsem mile překvapená, jak o kurzy dětské jógy začal být v krátké době poměrně velký zájem. V Čechách je několik organizací a báječných lidí, kteří se dětskou jógou zabývají už dlouhá léta, ale neexistuje tu žádná zastřešující organizace. Proto jsme společně s Olgou založily obecně prospěšnou společnost Českou asociaci dětské jógy. Naším cílem je především přiblížit jógu široké veřejnosti, vzdělávat cvičitele, spolupracovat s pestrou paletou odborníků z různých oblastí, sdružovat učitele dětské jógy a vytvářet informační siť pro laickou a odbornou veřejnost.

Jaké máte další plány s Lali? Vyjde další knížka?

H.L.: Samozřejmě ani na Lali nechci zapomenout. Nedávno jsem jí pořídila dvě krásné hračky – plyšového psa Jogiho a kočičku Salambu. Ty si dokonce zacvičily spolu s dětmi v krátkém filmu, který je možné najít na youtube (http://www.youtube.com/watch?v=qmiuH6Jnr4o&feature=relmfu). V září vyjde nová knížka Jak se zdraví sluníčko, kde starší bráška Lali Oliver naučí děti jógovou sestavu pozdrav slunci. Opět nechybí krásné ilustrace Katky Mesdag, básničky a popis cviků ve dvou variantách – lehčí pro předškoláky a těžší pro školáky. V naší Lali rodině se snad také brzy narodí další série Jógových karet, na které momentálně pracujeme.

Jak si užíváte léto?

H.L.: První část prázdnin mám především pracovní. I když přes léto nevedu žádné lekce, Lali i Asociace si zaslouží můj čas a já jim ho moc ráda věnuju. Srpen bude snad více odpočinkový. Ke konci prázdnin budu chystat křest knížky, nové semináře a kurzy. Ale protože je moje práce zároveň mým koníčkem, už teď se na všechno moc těším.

(Více o Hance –  www.jogasdetmi.cz)

About Veselý jogín

Jóga je cesta. Je to život se všemi dobrými i zlými zkušenostmi. Člověka posiluje, zklidňuje a utváří. Je to směs individuálních pocitů, spojených s uvolněnou myslí a tělem. Mé okouzlení trvá už několik let, lekce neberu jako hodinou záležitost, ale jako každodenní součást, ovlivňující chování mé i jiných. Je mi potěšením předávat kouzlo jógy dál, je to můj splněný sen. jdu po cestě a snažím se poznávat život a i skrze dech a ásany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>